همه چیز در مورد اقامت در اسپانیا و روش های اخذ اقامت در اسپانیا در 2022

اقامت اسپانیا! کشوری که رویای مهاجرت به آن را در سر دارید و در این لحظه هم به همین خاظر اینجا هستید. اما درست قبل از اینکه این امر به واقعیت تبدیل شود، فرد با همان مانعی روبرو می شود که سختی های برداشتنش، او را برای مهاجرت دو دل می کند؛ مانعی به اسم نیاز به دریافت مجوز اقامت! شاید بسیاری از افراد در همین ابتدای راه پشیمان شوند، اما افراد مصصم تر چنین سوالاتی را از خودشان می پرسند:
1. ساده ترین راه برای دریافت اقامت در اسپانیا کدام است؟ 
2. چگونه می توان ویزای اقامت دائم در اسپانیا را دریافت کرد؟
همه نکات در مورد اقامت در اسپانیا
در این مقاله ما تمام گزینه های مختلف اقامت شما در کشور اسپانیا را بررسی می کنیم و تمام الزامات هر مجوز را تجزیه و تحلیل می کنیم تا در نهایت دریابید که بهترین مسیر برای شما کدام است.
ما کاملا از این موضوع آگاه هستیم که هر مطلبی که بتواند به سوالات و ابهامات فرد متقاضی مهارجرت به شکل درست و دقیقی پاسخ دهد، تا چه حد ارزشمند است. بنابراین سعی کرده ایم تا مطالب مختلفی را پیرامون مساله مهاجرت و اخذ اقامت در اسپانیا جمع آوری کنیم تا شما نیاز به خواندن مقالات متعدد نداشته باشید. ضمنا، خبر خوش اینکه این مقاله در بازه های زمانی 3 روزه آپدیت می شود و اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری به دست آورید، می توانید مجددا به وبسایت ما مراجعه فرمایید. بدون مقدمه چینی بیشتر، به سراغ اصل مطلب می رویم.

معرفی کشور اسپانیا

سالانه هزاران فرد خارجی از سراسر جهان به اسپانیا نقل مکان می کنند. مناظر طبیعی چشم نواز همراه با مردم خوب و خونگرم، به علاوه غذاهای خوشمزه و آب و هوای خوب در هر 365 روز سال، اسپانیا را به مکانی عالی برای شروع یک زندگی جدید تبدیل کرده است. می پرسید چرا؟ در ادامه به صورت کوتاه توضیح داده ایم:
معرفی کامل اسپانیا-پرچم اسپانیا
داشتن موقعیت جغرافیایی استراتژیک
اسپانیا در منتها الیه جنوب غربی قاره اروپا واقع شده است و مرز مشترک با دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس دارد. 
دارای فرهنگ و تاریخی غنی
بسیاری از شاعران و فیلسوفان در قرون وسطی، اسپانیایی بوده اند.
یکی از ابر قدرت ها در سده های اخیر
با انقلاب صنعتی، اسپانیا با جهشی بزرگ در اقتصاد، به یکی از ابرقدرت های بزرگ در دوران مدرن تبدیل شد. این کشور با بهره گیری از قدرت نیروی دریایی خویس توانست بر مناطق زیادی در جهان سلطه یابد و کشوری پهناور با ملیت های متعدد تشکیل دهد. همچنان که می بینیم بخش عمده ای از مردمان ساکن در آمریکای لاتین، به زبان اسپانیولی صحبت می کنند.
موقعیت جغرافیایی اسپانیا
موقعیت سیاسی تاثیرگذار در نظم جهانی
اسپانیا یکی از اعضای مهم اتحادیه اروپا و هم پیمان در منطقه شنگن است.

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا و اقامت اسپانیا

خالی از لطف نیست که پیش از گرفتن تصمیم قطعی برای مهاجرت به اسپانیا، راجع مزایا و معایب اقامت در این کشور بخوانید. 

مزایا و معایب اقامت در اسپانیا

نکات مثبت مهاجرت و اقامت در اسپانیا
1. شما می توانید به طور مشترک با اقوام خود درخواست اقامت خود را ارائه دهید و در صورت پذیرش درخواست، شما مستقیماً کارت اقامت دریافت می کنند.
2. با دریافت اقامت دائم، به عنوان فردی با ملیت اسپانیایی محسوب می شوید.
3. پس از دریافت کارت اقامت در اسپانیا، می توانید آزادانه در سراسر اتحادیه اروپا سفر کنید.
4. زمانی که کارت اقامت اولیه خود را دریافت کردید، تمدیدهای بعدی آسان تر است، بنابراین می توانید برای طولانی مدت در کشور بمانید.
5. اقامت های خاصی مانند اخذ ویزای دانشجویی را می توان تنها پس از 20 روز از ارسال درخواست شما اعطا کرد.
نکات منفی اقامت و مهاجرت اسپانیا
1. روند عادی درخواست گاهی اوقات می تواند بسیار طولانی باشد و از 3 تا 6 ماه طول بکشد.
2. شما باید در پایان هر سال اقامت تان را تمدید کنید، که شامل کارهای اداری اضافی و بروکراسی است.
3. بسته به اقامتی که گرفته اید، ممکن است حق کار در کشور را نداشته باشید.
محاسن اقامت در اسپانیا
در صورت نیاز به مطالعه بیشتر در مورد زندگی در اسپانیا می توانید مقاله زندگی در اسپانیا را در سایت مطالعه کنید.

 

انواع مجوزهای اقامت در اسپانیا

قبل از تجزیه و تحلیل این لیست، ابتدا باید بدانید که دو روش مختلف برای طبقه بندی تمام مجوزهای اقامت در اسپانیا وجود دارد. بسته به اینکه ویزای اقامتی انتخابی شما در کدام گروه باشد، مسیر دریافت آن به کلی تغییر خواهد کرد. به همین دلیل است که باید تفاوت بین آن ها را کاملاً درک کنید. این طبقه بندی اساساً به دو چیز بستگی دارد:
کشور مبدا شما (خواه از اتحادیه اروپا باشید یا نه)
مقدار زمانی که مایلید در کشور بگذرانید.
انواع مجوزهای اقامت در اسپانیا
با در نظر گرفتن این دو عامل، می توانید شروع به تعریف الزاماتی کنید که باید برآورده کنید. پس بیایید تفاوت های اصلی را با هم بررسی کنیم:
انواع مجوزها با توجه به مدت اقامت شما در کشور
در این طبقه بندی دو گروه اصلی ظاهر می شوند:
اقامت کوتاه مدت
برای مثال، شما دارای ویزای کوتاه مدت هستید که به شما امکان می دهد از 90 تا 180 روز در این کشور بمانید؛ اما قانونا اجازه کار ندارید. به این ویزا، ویزای شینگن یا توریستی می گویند.
اقامت طولانی مدت
از طرف دیگر می توانید برای اقامت طولانی مدت اقدام کنید. اگر قصد دارید بیش از 6 ماه در اسپانیا زندگی کنید و حتی قصد دارید در این کشور کار کنید، باید برای یک مجوز اقامت دائم درخواست دهید.
انواع اجازه  اقامت بسته به کشور مبدا شما
همانطور که قبلاً هم به اختصار اشاره کردیم، مسیر دریافت مجوز دائم و موقت کاملاً متفاوت است، چه تبعه اتحادیه اروپا باشید یا نباشید. متأسفانه باید بگوییم که روند اخذ اقامت در اسپانیا برای غیر اروپایی ها، کمی پیچیده تر و البته سخت تر است. اما نگران نباشید، در این مقاله همه الزامات و توصیه های مفید را دریافت خواهید کرد تا برنامه مهاجرتی شما با موفقیت به نتیجه برسد.
نحوه دریافت اقامت اسپانیا به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا
اکنون بیایید تمام مسیرهای مختلف موجود برای شهروندان غیراروپایی برای اخذ اقامت قانونی در این کشور را تجزیه و تحلیل کنیم.

اخذ ویزای دانشجویی اسپانیا

این نوع اقامت برای کسانی که علاقه مند به تحصیل یا انجام تحقیقات در اسپانیا هستند ایجاد شده است. از این نظر، شما می توانید برای ویزای دانشجویی برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و سایر دوره های کوتاه مدت (به شرطی که در موسسات معتبر برگزار شود) درخواست دهید. اولین چیزی که در هنگام درخواست برای این مجوز باید در نظر بگیرید این است که مراحل درخواست را از کجا شروع کنید. در حال حاضر، دو گزینه مختلف موجود است:
1. شما می توانید این کار را در کنسولگری اسپانیا واقع در کشور خود انجام دهید (ویزای خود را دریافت کنید و سپس بتوانید به اسپانیا سفر کنید).
2. یک راه دیگر نیز وجود دارد؛ ابتدا به عنوان یک توریست وارد کشور شوید و پس از گذشت 60 روز، از همانجا برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید.
ویزای دانشجویی
در طول روند درخواست نوع دوم، شما عمدتاً باید سوابق کیفری و جنایی خود، یک صورت حساب بانکی با حداقل موجودی 10000 یورو و مدرکی مبنی بر ثبت نام در یک دوره آموزشی که حداقل 20 ساعت در هفته به مدت یک سال طول می کشد، را ارائه دهید. پس از ارسال تمام آن مدارک، اجازه اقامت دانشجویی خود را دریافت خواهید کرد.
اعتبار و تمدید ویزای دانشجویی
باید در نظر داشته باشید که مدت زمان این ویزای اقامتی بستگی به مدت تحصیل شما دارد که بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه می تواند از 3 تا 9 ماه و یا حتی 2 تا 4 سال متغیر باشد. این نوع ویزا قابل تمدید است، اما تنها در صورتی که پس از انقضای مجوز اولیه به تحصیل در همان دانشگاه ادامه دهید، یا برای اخذ مدرک بالاتر (مثلاً انتقال از لیسانس به فوق لیسانس) درخواست می دهید.
این ویزا به شما اجازه می دهد تا کارت شناسایی خارجی TIE – (tarjeta de entidad del extranjero) را دریافت کنید، البته در صورتی که تحصیل شما بیش از 9 ماه طول بکشد. در غیر این صورت، شما هیچ کارت شناسایی دریافت نمی کنید.
به هر صورت نگران نباشید؛ چرا که تمدید ویزای دانشجویی در اسپانیا قابل انجام است.

اخذ ویزای تجاری اسپانیا

اگر مایل به راه اندازی کسب و کار در کشور اسپانیا و اخذ اقامت دائم آن در حین انجام کار هستید، دو گزینه متفاوت پیش رو دارید: 
در صورتی که ایده کسب و کار شما نوآورانه باشد و طرح آن دارای نوعی تکنولوژیکی جدید در فرآیند پیاده سازی آن باشد، می توانید برای ویزای کارآفرینی اقدام کنید. در نظر داشته باشید که برای دریافت مجوز تحت این ویزا نیاز به تاییدیه قبلی از وزارت اقتصاد دارید و آن ها واقعاً در مورد پروژه های انتخابی سختگیرانه و گزینشی عمل می کنند. به همین دلیل است که باید پیش از ارائه آن، با دقت هر چه تمام تر بر روی طرح تجاری خود کار کنید.
ویزای تجاری
اگر پروژه شما چندان نوآورانه نیست، می توانید برای مجوز کار خوداشتغالی معمولی، این بار در کشور مبدا (در سفارت اسپانیا) درخواست دهید. اگرچه تحت این گزینه ارائه یک طرح تجاری نیز الزامی است، اما مؤسسه ای که مسئول تأیید آن است مانند مورد قبلی سفت و سخت نیست!
با این وجود، به خاطر داشته باشید که به طور کلی ویزای تجاری در واقع به نوعی از ویزای توریستی اطلاق می ‌شود که به آن دسته از افراد خارجی‌ که قصد دارند در اسپانیا (برای مدتی نه بیشتر از 90 روز) به منظور ملاقات با مشتریان احتمالی یا شرکت در نمایشگاه های تجاری اقامت گزینند، داده می شود. برای مثال یک تاجر زعفران برای یک سری رایزنی ها و جذب مشتریان خارجی، قصد دارد مدتی را در اسپانیا سپری کند. این فرد نیاز به ویزای تجاری دارد.

اخذ ویزا برای اقامت غیر پرسود در اسپانیا

اما اگر قصد کار یا تحصیل نداشته باشید چه اتفاقی می افتد؟! آیا باز هم امکان مهاجرت به این کشور هست؟ در این بخش از مطلب شما را با روشی به نام اخذ ویزا برای اقامت غیر پر سود آشنا می کنیم. اگر می خواهید بدون انجام هیچ گونه فعالیت تحصیلی، اقتصادی یا شغلی در اسپانیا زندگی خود را آغاز کنید، این شیوه دریافت ویزا برای شما مناسب است.
اخذ ویزا برای اقامت غیر پرسود
ویزای غیر پرسود به شما این امکان را می دهد که برای مدتی بیش از 90 روز در اسپانیا زندگی کنید که از لحظه اعطای آن 1 سال طول می کشد. این نوع اجازه اقامت قابل تمدید است اما باید حداقل برای مدت 183 روز در اسپانیا زندگی کرده باشید (از این رو مقیم شده اید). هنگامی که این مدت را در کشور سپری کردید، واجد شرایط درخواست تمدید خواهید بود. این کارت اقامت به شما امکان اقامت 2 سال دیگر را می دهد.
برای درخواست این ویزا، باید آن را در کنسولگری دیپلماتیک اسپانیا در کشور مبدا (ایران) انجام دهید. پس از دریافت ویزای خود، روی پاسپورت خود مهر می زنید و سپس 1 ماه فرصت دارید تا وارد اسپانیا شوید و کارت اقامت فیزیکی خود را دریافت کنید.
الزامات اصلی برای ویزای غیر سودآور
1. اول از همه، باید ثابت کنید که بیش از 26000 یورو در یک حساب بانکی دارید.
2. سپس، ارائه قرارداد بیمه درمانی خصوصی
این قرارداد باید با یک شرکت اسپانیایی که به تازگی در اسپانیا فعالیت می کند و پوشش کامل را در کل کشور ارائه می دهد، بسته شود.

اخد اقامت به وسیله مجوز کار به عنوان کارمند یک شرکت اسپانیایی

اگر مایل هستید که شغلی در اسپانیا داشته باشید، اما راه اندازی یک شرکت برایتان امکان پذیر نیست، چکار باید بکنید؟ یعنی می خواهید شغلی پیدا کنید و در یک شرکت اسپانیایی کار کنید.
مجوز کار به عنوان یک کارمند ("por cuenta ajena" در اسپانیایی)، گزینه مناسبی خواهد بود و شما می توانید از دو مسیر مختلف به آن برسید.
قانون 14/2013 بیان می‌کند که:" کسانی که پیشنهاد شغلی در یک موقعیت با شرایط عالی دریافت می‌کنند، می‌توانند ویزای کارگری با شرایط عالی دریافت کنند." 
کارمند یک شرکت اسپانیایی
داشتن یک پیشنهاد شغلی به عنوان یک متخصص بسیار ماهر به چه معناست؟ عمدتاً اینکه این موقعیت یک موقعیت مدیریتی یا مشابه است و با حقوقی بالاتر از 40000 یورو در سال است. در این صورت می توانید مراحل درخواست را در حالی که در اسپانیا هستید شروع کنید.
کسانی که پیشنهاد شغلی معمولی دریافت می کنند باید در کشور خود برای مجوز کار معمولی درخواست دهند. اما در اینجا یک، هشدار مهم وجود دارد. تکمیل این گزینه واقعاً دشوار است! زیرا موقعیت شغلی خاصی که برای آن درخواست می دهید، باید در لیست کمبودهایی باشد که به وضعیت ملی بیکاری در کشور احترام می گذارد. بنابراین همه مشاغل معتبر نخواهند بود!
همانطور که می بینید، شرط اصلی این است که ابتدا شرکتی را پیدا کنید که مایل به استخدام شما باشد. در واقع، این کارفرمای جدید شما خواهد بود که تمام کارهای اداری را شروع می کند.

اخذ ویزای طلایی اسپانیا

با توجه به شرایط کمی که مشخصه این مجوز است، ویزای طلایی یکی از پرتقاضاترین کارت های اقامت موجود است. ما در مورد ویزای اقامت دائم صحبت می کنیم که برای افرادی که در کشور سرمایه گذاری می کنند صادر می شود. این سرمایه گذاری معمولاً از طریق خرید ملک انجام می شود.
ویزای طلایی
در این صورت، مجوز به آن دسته از شهروندان غیر اتحادیه اروپا داده می شود که حداقل 500000 یورو در املاک اسپانیا سرمایه گذاری کنند.
با این وجود راه های دیگری نیز برای دریافت این مجوز وجود دارد. مهاجری که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارد نیز می تواند با داشتن 1 میلیون یورو سهام یک شرکت اسپانیایی یا بدهی عمومی به ارزش حداقل 2 میلیون یورو، این ویزا را دریافت کند.
علاوه بر آن، باید ثابت کنید که توانایی مالی کافی برای حمایت از خودتان و خانواده خود را دارید. یعنی داشتن حداقل 30000 یورو به عنوان سرمایه گذار.
اگر می‌خواهید به صورت خانوادگی برای اخذ ویزا اقدام کنید، 10000 یورو اضافی برای هر عضو مورد نیاز است. همچنین هر متقاضی باید تحت پوشش کامل بیمه درمانی در اسپانیا باشد. 
نکته مهم: متقاضیانی که سن قانونی را رد کرده اند، نمی توانند هیچ گونه سابقه کیفری داشته باشند.

ویزای تجدید گروه خانواده

اگر شما اقامت دائم اسپانیا را دارید و 1 سال کامل از اقامت شما می گذرد، می توانید با توجه به قانون تجدید گروه خانواده، بستگان خود را به این کشور بیاورید. این امر در مورد همسر، فرزندان و والدین شما صدق می کند. (البته در شرایط خاص، در مورد سایر بستگان نیز می تواند اعمال شود. برای مثال شخصی که قیومیت شخص دیگری را بر عهده دارد).

ویزای تجدید گروه خانواده

رویه arraigo

اگر با استفاده از هیچ کدام از روش های بالا قادر به مهاجرت به اسپانیا نیستید، روش جایگزین آرایگو نیز وجود دارد؛ که برای صدها خارجی که نمی توانند مسیر مناسبی با گزینه های ذکر شده پیدا کنند، استفاده می شود.
 رویه arraigo
مثال: فرض کنید که 3 سال است که در یک موقعیت غیرقانونی در اسپانیا زندگی می کنید، چه اتفاقی می افتد؟ آیا محکوم به بازگشت به کشور خود هستید؟
خبر خوب: نه! شما می توانید برای چیزی که ما آن را ریشه های اجتماعی (یا همان arraigo) می نامیم درخواست دهید. خوشبختانه الزامات آن هم ساده است: شما باید به مدت 3 سال در شهرداری ثبت نام کنید. و البته در طی این سال، نمی توانید بیش از 120 روز کشور را ترک کنید.
سپس، انجام یک دوره آموزشی کاتالان (اگر در کاتالونیا هستید) یا اسپانیایی به مدت 45 ساعت به همراه دریافت یک پیشنهاد شغلی، به شما امکان می‌دهد با خدمات اجتماعی مصاحبه کنید تا بعداً با موفقیت روند arraigo را طی کنید. سپس، از این طریق می توانید به یک مجوز اقامت متفاوت دست پیدا کنید!
اما این همه ماجرا نیست. دو نوع دیگر از روش آرایگو وجود دارد، اگرچه به ندرت اتفاق می افتند و این روش ها چندان رایج نیستند.
اولی، labor arraigo
در صورتی برای شما ایده آل است که حداقل 6 ماه غیرقانونی کار کرده باشید.
دومی، arraigo آشنا. 
این مجوز اقامت برای کسانی است که والدین یا فرزندان شهروندان اسپانیایی هستند (مثل پدر خوانده، مادر خوانده و فرزند خوانده). در صورتی که این شرایط را داشته باشید، اقامت به راحتی به شما اعطا می شود.

اقامت در اسپانیا از طریق پناهندگی و کارت قرمز

در صورتی که به دلیل اینکه کشور شما از یک بلای طبیعی رنج می برد یا در منطقه جنگ و درگیری بوده اید، به اسپانیا نقل مکان کرده اید، می توانید درخواست پناهندگی کنید و سپس کارت اقامت را دریافت کنید. بنابراین مادامی که منتظر مشخص شدن وضعیت خود هستید و در کمپ پناهندگان به سر می برید، به شما کارت قرمز می دهند. این کارت به شما اجازه می دهد تا 6 ماه در اسپانیا بمانید و تا زمانی که از اداره مهاجرت پاسخی دریافت نکنید، تمدید خواهد شد.

پناهندگی اسپانیا

چه مدارکی برای دریافت کارت اقامت اسپانیا لازم است؟

تا به اینجای کار، ما تمامی روش های دریافت اقامت اسپانیا، روش های جایگزین های موجود و الزامات خاص هر یک از این روش ها را بررسی کرده ایم. اما بررسی مدارکی که برای دریافت کارت اقامت مورد نیاز است را در بخش شرایط عمومی اقامت قرار می دهیم. شایان ذکر است که، بدون توجه به مجوز اقامت خاصی که برای آن درخواست می کنید، الزامات عمومی نیز باید رعایت شوند.
مدارک دریافت کارت اقامت
این مدارک و الزامات عمومی برای اقامت در اسپانیا کدامند؟
1. اول از همه، پاسپورت و کپی معتبر از آن.
2. همچنین باید گواهی عدم سو سابقه بگیرید و یا اینکه سوابق کیفری خود را در 5 سال گذشته نیز درج کنید.
3. چند قطعه عکس  پرسنلی (با همان فرمتی که برای شناسنامه و کارت ملی تان می گیرید).
4. بیمه درمانی خصوصی در صورتی که برای یک شرکت اسپانیایی کار نمی کنید.
5. فرم درخواست خاص مربوط به روش انتخاب شده برای اخذ اقامت. (یعنی فرم ویزای تجاری با فرم ویزای دانشجویی ممتفاوت است).

نحوه تمدید مجوز اقامت در اسپانیا

اگر هدف شما اقامت طولانی مدت در اسپانیا است، تمدید کارت اولیه به اندازه دریافت آن مهم است. معمولاً اولین کارت اقامتی که دریافت می کنید یک سال اعتبار دارد. زمانی که این دوره به پایان رسید، باید آن را تمدید کنید. 
می پرسید چگونه؟
با برآورده کردن همان الزاماتی که در درخواست اولیه خود رعایت کردید، یا حداقل با نشان دادن اینکه این آن شرایط اولیه، هنوز هم معتبر و به قوت خود باقی هستند.
به عنوان مثال، برای تمدید ویزای غیر سودآور، باید نشان دهید که برای زندگی در دو سال آینده بودجه کافی خواهید داشت (زیرا تمدید آن به جای 1 برای 2 سال متوالی است).
تمدید ویزای اسپانیا
از اقامت موقت تا اقامت دائم
اگرچه رویای بسیاری از شما، همان دریافت اولین کارت اقامت خود در اسپانیا است، اما روند تمدید مداوم می تواند به یک دردسر تبدیل شود و شما را کلافه کند. حفظ اقامت قانونی شما در این کشور مستلزم ارائه مدارک زیادی برای هر 1 سال یکبار یا 2 سال یکبار است. اما این اتفاقات تا زمان دریافت اقامت دائم برقرار است. پس از 5 سال زندگی متوالی در اسپانیا، می توانید اقامت دائم دریافت کنید و دیگر از این دردسر ها خبری نیست.
نحوه تمدید کارت اقامت اسپانیا به صورت مرحله به مرحله
اگر کارت اقامت موقت شما منقضی یا گم بشود، باید آن را مجددا تمدید کنید. با این وجود، ممکن است در مورد این فرآیند ابهامات زیادی در ذهن شما وجود داشته باشید: این که 
دقیقاً چگونه باید این کار را انجام دهید؟ 
چه مدارکی مورد نیاز است؟
به کجا باید مراجعه کنید؟
و از این دست سوالات که هر کدام از ما هنگام انجام هر کاری در مرتبه اول، از خودمان و دیگران می پرسیم. اما اصلا جای نگرانی نیست! چون شما در شرف حل همه آن ها هستید. در این راهنمای کامل، همه چیزهایی را که برای تمدید اقامت در اسپانیا نیاز دارید را به صورت گام به گام یاد خواهید گرفت. ما مدارک و الزامات اصلی را که باید ارسال کنید، روال قانونی که باید طی کنید و سریع ترین و راه برای انجام این کار را بررسی خواهیم کرد و آن ها را در قالب پرسش و پاسخ به شما ارائه می دهیم.
تفاوت  NIE و TIE در چیست؟
بیایید با ایجاد یک تمایز کاملاً مهم شروع کنیم. هر خارجی که شروع به زندگی قانونی در اسپانیا کند و اقامت بگیرد، TIE دریافت می کند. TIE کارت شناسایی خارجی است، یک سند فیزیکی که حاوی نوع مجوز اقامت مهاجر است. این کارت، به نوبه خود، با یک عکس و یک شماره فردی که هویت فرد خارجی را نشان می دهد چاپ می شود.
بنابراین، اگر چیزی وجود داشته باشد که منقضی شود یا از بین برود، آن TIE است، نه NIE. شماره NIE همیشه در طول اقامت شما به عنوان یک فرد خارجی در کشور مقصد یکسان خواهد بود. تنها کاری که در مورد آن باید انجام دهید، این است که در صورت انقضا آن را دوباره فعال کنید.
کارت اقامت NIE دو نوع مختلف دارد:
آیا کارت های TIE و NIE به طور خودکار تمدید می شوند؟
پس از خواندن بخش قبل، اکنون می توانیم به راحتی به این سوال پاسخ دهیم. از یک طرف، ما کارت TIE را به عنوان یک خارجی داریم که به طور خودکار تمدید نمی شود و خودتان باید پیگیر انجام این فرآیند باشید. برای انجام این کار، باید نشان دهید که شرایطی که به شما اجازه می‌دهد اجازه اقامت خود را هنگام ورود به اسپانیا دریافت کنید، امروزه نیز صادق است. به عبارت دیگر، الزامات تمدید تا حد زیادی به نوع اجازه اقامت شما بستگی دارد. اما از طرف دیگر شماره NIE را داریم که به طور خودکار تمدید نمی شود زیرا هرگز منقضی نمی شود. این شماره همیشه پس از تخصیص همراه شما خواهد بود و نمی توان آن را از دست داد یا تمدید کرد. این یک شناسه صرف است. (دقیقا مثل کد ملی).
در صورت به سرقت رفتن کارت NIE خود، چگونه آن را تمدید کنیم؟
بیایید ببینیم برای تمدید شماره NIE دقیقاً چه چیزی باید ارسال کنیم. در نظر گرفتن این الزامات در همان لحظه اول، برای جلوگیری از مشکلات اساسی در مراحل بعدی است که به شما این امکان را می دهد که همه چیز را از قبل آماده کنید و از به وجود آمدن دست انداز های زمانی جلوگیری کنید (چیزی که می تواند منجر به مشکلات قانونی شود).
بنابراین، برای تمدید به چه چیزی نیاز دارید؟
فرم 15EX: اولین مدرکی که باید ارسال کنید فرم درخواست 15EX- است که بایستی تمام فیلدهای مربوطه آن به درستی تکمیل شود.
از اقامت موقت تا دائم
نکته مهم: توجه داشته باشید که توصیه می شود ابتدا این فرم را در رایانه خود پر کنید و بعداً آن را چاپ کنید (به جای اینکه آن را با دست پر کنید). همچنین باید اصل پاسپورت خود و یک کپی کامل از آن را ارائه دهید. باید معتبر باشد (اگر منقضی شده باشد، یک کپی از درخواست تمدید باید ارسال شود). این مکانیزمی است که مقامات برای تأیید ورود و خروج شما در کشور استفاده می کنند.
عکس پاسپورت : همچنین ارائه یک قطعه عکس (در همان شکل و اندازه ای که برای پاسپورت می گیرید) که در کارت جدید به همراه شماره شناسایی شما درج می شود، الزامی است.
مبلغ پرداختی : برای تمدید این کارت، باید هزینه مربوطه را بپردازید که در این مورد معادل 7.17 یورو است. پس از پرداخت، باید سندی را ارائه دهید که ثابت کند پرداخت به درستی انجام شده است. (مثل عمان فیش تراکنش خودمان).
مدرک کتبی:  یکی دیگر از مدارکی که باید ارائه دهید، سندی است که دلایلی را که می خواهید این رویه را رسمی کنید، توجیه کند. یعنی اگر می خواهید NIE خود را تمدید کنید به این معنی است که می خواهید مدت بیشتری در اسپانیا بمانید؟ به چه دلایلی؟ چگونه به این امر دست خواهید یافت؟
مهم است که در نظر بگیرید که باید یک سند رسمی باشد: یعنی توسط یک دفتر اسناد رسمی تنظیم شده است. یا از طرف دیگر می تواند توسط کارفرمای شما صادر شود.
امنیت اجتماعی:  اگر در اسپانیا کار می کنید، باید شماره وابستگی تامین اجتماعی خود را نیز ارائه دهید.
همراهی: در صورتی که تمدید کننده زیر 18 سال سن داشته باشد، باید پدر و مادر یا قیم قانونی اش، او را در طی این پروسه همراهی کنند. و مدارکی مانند شناسنامه و کپی آن نیز همراه شان باشد.
کجا کارت اقامتم را تمدید کنم؟
اولین چیزی که باید بدانید این است که موسسه مسئول اعطای NIE اداره کل کشور است. با این حال، توسط DGP ("Dirección General de la Policía") صادر می شود. بیایید سه راه ممکن برای رسمی کردن تمدید کارت اقامت خود را، هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین بررسی کنیم. 
تمدید ویزا اسپانیا
1. NIE را به صورت آنلاین تمدید کنید؛
اول از همه، و به عنوان گزینه ای که ما توصیه می کنیم، می توانید این روش را کاملاً آنلاین انجام دهید. مسیر تله‌ ماتیک سریع‌ترین و بهترین گزینه در میان گزینه ‌های موجود است. برای انجام این کار، شما باید از طریق سیستم Mercurio به پلتفرم آنلاین اداره عمومی دسترسی داشته باشید.
در این صورت، داشتن گواهی دیجیتال یا شناسه الکترونیکی ضروری خواهد بود، زیرا پس از بارگذاری تمام مدارک در پلتفرم، باید آن ها را به صورت آنلاین امضا کنید. از این نظر و همانطور که در قسمت الزامات دیدیم، باید مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه های مربوطه را اضافه کنید. این پرداخت را می توان از طریق درگاه پرداخت سازمان مالیاتی (آنلاین) و یا از طریق بانک خود انجام داد. 
2. تمدید حضوری
همچنین می توانید با مراجعه حضوری به اداره مهاجرت مربوط به محل خود، تمدید را انجام دهید. برای این کار باید از طریق یک لینک مشخص وقت ملاقات بگیرید.
منطقه خود و روش اخذ اقامت تان را انتخاب کنید و سپس روز و ساعتی را انتخاب کنید که برای شما مناسب باشد. توصیه ما به شما این است که که قرار خود را از قبل دریافت کنید، زیرا نوبت ها خیلی سریع پر می شوند. در روز قرار ملاقات، باید تمام اسنادی را که تا به حال از آن ها صحبت کرده ایم را ارائه دهید.
منشی مسئول بررسی کاملی را انجام می دهد تا در نهایت تصمیم بگیرد که آیا درخواست تایید شده است یا خیر.
3. تمدید از طریق پست
 در نهایت، روش سوم که همان ارسال تمام اسناد از طریق پست است. مجدداً باید تمام مدارک را تهیه کرده و با آن به نزدیک ترین اداره پست به محل زندگی خود مراجعه کنید. آن ها تمام مدارک را مهر می کنند، یک کپی به شما می دهند و همه چیز را مستقیماً به دفتر خارجی ارسال می کنند. فراموش نکنید که اسناد را با رسید و از طریق پست تایید شده ارسال کنید. چرا که برخورداری از بالاترین امنیت بسیار مهم است.

 

نمونه کار های موسسه پلاتین ویزا

نمونه کار پلاتین ویزا

اطلاعات تماس با ما
تلفن دفتر مرکزی : 22021178  22021678  021 داخلی 0
دفتر بارسلونا :  0034658583483
آدرس دفتر بارسلون : Barcelona lesseps velazques 3-5
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه مهاجرتی پلاتین ویزا می باشد .